У грудні відбулося три онлайн-семінари для викладачів історії українських шкіл на контраверсійні в суспільстві теми в межах циклу «Мотивуючі підходи при вивченні новітньої історії в школі II». Йшлося передусім про візуальну пам’ять/історію, яка присутня в громадському просторі, про «маркування» території в Україні імперіалістичним та комуністичним режимами та як про це говорити з учнями.
Чеський досвід «очищення» від травматичного минулого учасникам семінарів представив Вацлав Адамек, викладач історії та суспільних дисциплін гімназії Модржани, м. Прага, співавтор та розробник нових методів вивчення історії, координатор проєкту «Dějepis +» для викладачів історії, співробітник Інституту досліджень тоталітарних режимів Чеської Республіки (ÚSTR). Вацлав Адамек говорив про пам’ятники та пам’ять у громадському просторі та пам’ять у сучасному суспільстві. Також він назвав ключові історичні етапи, коли у Чехії змінювалося спочатку ставлення до пам’ятників – це було зумовлено громадським чи політичним тиском, зміною суспільних цінностей тощо, – а потім змінювали і їх самі. Учасників семінару дуже зацікавив чеський досвід, особливо через велику кількість аналогій як зі зміною пам’ятників, так і через окупацію Чехословаччини нацистською Німеччиною у 1938 році.
На другому семінарі Олександр Алфьоров, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, офіцер 3 ОШБр, теле- і радіоведучий, говорив про деімперіалізацію в Україні. За його словами ці процеси неминучі, особливо в контексті сьогоднішньої російсько-української війни. Олександр Алфьоров на конкретних прикладах вказував на підтасовку історичних фактів та подій з боку спочатку імперської росії, а потім СРСР і відповідно формування в українців «правильної» історії. Під час дискусії учасники семінару обговорювали з Олександром Алфьоровим і свій досвід декомунізації з їхніх міст та сіл. А також особливе зацікавлення викликало обговорення понять «деімперіалізація», «деколонізації» та «декомунікація» та чи є Україна постколоніальною країною.
Третій семінар мав назву «Деокупація свідомості в умовах сучасної російсько-української війни» і лекторами були Ганна Байкєніч, кандидатка педагогічних наук, координаторка освітніх проєктів Українського інституту національної пам’яті та Олена Охрімчук, кандидатка філософських наук, координаторка діяльності Українського інституту національної пам’яті в регіонах.
Під час цього семінару учасники мали можливість більш детально познайомитися із діяльність УІНП у процесі декомунізації та деколонізації. Лекторки дуже детально та змістовно розповіли про проєкти УІНП а також як можна працювати зі школярами та студентами на ці теми, підкріплюючи свій виступ конкретними прикладами.