Пропонуємо вашій увазі збірник усноісторичних інтерв’ю «Спогади про сучасне: інтерв’ю під час російсько-української війни» – ця публікація є результатом нашого усноісторичного проєкту в 2022 році.
Публікацію можна завантажити і використовувати як в науковій так педагогічній практиці.
Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року, стала неможливою реалізація проєкту в такому форматі, як було початково заплановано. На жаль, не можна було реалізувати конкурс шкільних усноісторичних проєктів, який проводився 7 років. Улітку в межах проєкту відбулася освітня поїздка до Праги представників різних громадських організацій, журналістів та фахівців Українського інституту національної пам’яті, які працюють з усною історію.
Учасники освітньої поїздки провели низку розмов із різними людьми в Україні та за її межами, щоб записати спогади та свідчення російської агресії в Україні. Серед опитуваних є журналісти, фотографи, викладачі університетів, домогосподарки, працівники зі сфери ІТ – усіх їх зачепила війна і вони діляться тим що пережили і свідками чого були. У цих інтерв’ю респонденти діляться своїми нещодавніми спогадами, причому ці спогади не зовсім про історію, а більше про сучасність.
У деяких респондентів не вказано прізвищ, через вразливість розказаної ними інформації. Деякі оповіді подаються з дотриманням усіх вимог таких інтерв’ю, тобто чисте транскрибування розповіді, відповідно текст не редагований і відтворює особливості мовлення респондента.
Ця публікація – це спроба зафіксувати реалії, в яких опинилися українці після повномасштабного вторгнення держави-терориста Росії в Україну. Мільйони українців були змушені втікати від війни – хто в межах України, а хто за кордон, – переживати жахи окупації, займатися волонтерством, вступати до війська на захист рідної землі, тисячі українців через російську агресію втратили рідних, друзів чи колег.
Юрій Волошин, координатор проєкту в Україні